Видалення коренів зуба
Видалення коренів зуба є однією з процедур, яку можуть рекомендувати стоматологи у випадках, коли зуб неможливо врятувати або коли його видалення потрібне для збереження загального здоров’я ротової порожнини. Ця процедура зазвичай виконується під місцевою анестезією задля забезпечення комфорту пацієнта.
Насамперед, стоматолог проводить докладне обстеження та діагностику, включаючи рентгенівське зображення, щоб отримати докладну інформацію про стан кореня зуба та його навколишніх тканин. Це допомагає встановити правильний план дій для видалення.
Після видалення кореня зуба стоматолог накладає шви для забезпечення правильного загоєння ран. Також можуть бути надані післяопераційні поради щодо догляду за ротовою порожниною, включаючи використання антисептичних розчинів та м’якої їжі, щоб запобігти інфекції та забезпечити швидше одужання.
Хірургія – одна з основних спеціалізацій клініки Eurodental. Наші досвідчені хірурги проводять операції з видалення будь-якої складності.
Команда стоматологів-хірургів клініки Eurodental – це високопрофесійні фахівці, які мають міжнародну освіту, багаторічний досвід і працюють за найкращими європейськими протоколами.
Запишіться на безкоштовну консультацію


Не слід травмувати місце видаленого зуба або намагатися самостійно «очистити» чи «промити» його. Уникайте полоскання з використанням гігієнічних або інших розчинів, не застосовуйте мазі, компреси та подібні засоби. Протягом трьох днів варто відмовитися від відвідування лазні, гарячих ванн, саун і солярію, а також обмежити фізичну активність.
Видалення коренів зуба може знадобитися у випадках запалення тканин навколо кореня (періодонтит), необоротного карієсу, травми, некротичної пульпи, необхідності створення простору для ортодонтичного лікування або підготовки до протезування. Це рішення приймає стоматолог, ґрунтуючись на стані зуба.
За 12-15 днів лунка повністю затягується. За 12 днів відбувається часткове загоєння рани (епітелізація), ясна м’які. Від 20 до 25 днів – лунка має здоровий вигляд, минає біль і набряклість.
В стоматології операція видалення коренів зуба вважається досить складною процедурою. Особливо це стосується видалення коренів зубів мудрості, атипово розташованих, довгих і звивистих коренів. Також непростими є випадки, коли коронка зуба повністю зруйнована чи у кістці залишилась лише відламана коренева верхівка.
Фахівці нашої стоматологічної клініки «Євродентал» якісно виконають видалення коренів зуба будь-якої складності. Кваліфікований лікар-хірург супроводжує пацієнта протягом підготовки та лікування до повного відновлення.
Показання для видалення коренів зуба
Корінь – важлива частина зуба. Завдяки йому зуб тримається в кістці, отримує живлення та іннервацію. Навіть якщо втрачена верхня частина зуба, тобто коронка, стоматологи використовують корінь як основу для протезування. Якщо в здоровий корінь встановлюють штифт, постановка протезів буде прочною, нетравматичною, недорогою та більш природною.
Тому в жодному разі стоматолог не призначить резекцію кореня зуба без суттєвих підстав на це.
Чому потрібно видаляти пошкоджені корені або їх залишки?
Видаляти корені потрібно тоді, коли вони становлять потенційну загрозу для інфікування кістки та прилеглих анатомічних структур. Ускладненнями несвоєчасно видаленого кореня зуба можуть стати:
- остеомієліт щелепи;
- запалення нервів з гострими болями;
- інфікування гайморової пазухи;
- розповсюдження гнійного процесу за межі ротової порожнини: сепсис, лімфаденіт та інші небезпечні для життя стани.
З цієї причини не можна ігнорувати поради стоматолога й ходити із залишками коренів, які потроху розкладаються та є джерелом постійной інфекції.
Краще звертатися по професійну допомогу при перших ознаках дискомфорту в порожнині рота. Лікарі радять реагувати на такі симптоми:
- запах з ротової порожнини;
- кровоточивість і набряк ясен;
- ниючі або тягнучі болі при накушуванні або натисканні на зуб;
- пульсуючий характер больових відчуттів, що свідчить про гостре гнійне запалення в тканях щелеп або пародонту.
В яких випадках варто записатися на прийом для видалення коренів зуба?
Прямими показаннями для видалення коренів зуба в стоматології вважаються:
- гнійне запалення кореня або тканин навколо нього;
- наявність абсцесу або кісти біля верхівки кореня;
- перелом зуба, який проходить по його осі та торкається кореневої системи;
- планування встановлення імпланту в цьому місці;
- аномальне розташування коренів або самого зуба, що заважає іншим одиницям зубного ряду та перешкоджає проведенню протезування;
- втрата функціональності кореня, коли він не забезпечує стабільність зуба;
- залишки частин кореня, зазвичай його верхівки, в глибині кісткової тканини щелеп.
Діагностичні процедури перед резекцією кореня зуба
Первинна консультація з лікарем стоматологом необхідна, щоб виконати діагностику та визначитися з планом лікування. Крім ретельного огляду, важливо провести дослідження за допомогою сучасного обладнання. Обов’язкове обстеження за допомогою комп’ютерного томографа дає змогу оцінити структуру кістки, твердої частини кореня зуба та пульпи. За знімками можна виявити ознаки запалення, деструкції, об’ємні утворення, порожнини та аномальне розташування коренів. Ця інформація необхідна стоматологу хірургу під час оперативного втручання з приводу резекції або видалення зубного кореня.
Не менш інформативними є КТ-знімки для розуміння просторового взаємного розташування зуба з нервами, гайморовою пазухою та судинами. Точне визначення товщини перегородки між ротовою та гайморовою порожнинами виключає випадкову перфорацію кістки при втручаннях на верхній щелепі.
Як відбувається видалення кореня зуба в стоматології «Євродентал» у Києві?
Процес лікування залежить від розташування пошкодженого зуба, глибини ураження оточуючих тканин і загального стану пацієнта. Зазначимо, що стоматолог завжди обирає найменш травматичний і щадний метод лікування, який забезпечить потрібний ефект.
Підготовка пацієнта до операції з видалення верхівки кореня
В будь-якому випадку операції передує професійна чистка та санація порожнини рота. Усунення нальоту та зубного каменю значно зменшує ризик запальних післяопераційних ускладнень. Перед операцією проводяться консультації із суміжними спеціалістами, організм обстежується на виявлення загальних хвороб, планується тип анестезії, виконуються проби на алергію.
Знеболення обирається з огляду на складність операції та індивідуальних особливостей пацієнта. Лікар обирає між провідниковою, інфільтраційною анестезією та медикаментозним сном. Всі методи безпечні, їх можна комбінувати, щоб досягти максимального ефекту при мінімальних ризиках для пацієнта.
Операція резекції та екстракції коренів зуба
У простих випадках достатньо міцно захопити інструментом зуб ближче до кореня та витягнути його з кісткового ложа, виконуючи похитування або скручування. Так зазвичай видаляються різці.
Жувальні зуби мають по декілька коренів, вони товстіші й доступ до них ускладнений. Тому для їх видалення в сучасній стоматології існує багато модифікацій щипців, екстракторів та елеваторів. Вони допомагають хірургу дістати з кістки всі елементи кореня. Іноді їх попередньо розділяють на невеликі шматки за допомогою ультразвукового обладнання – п’єзотома- та видаляють частинами. Якщо в зубі стояв штифт, його попередньо видаляють. Незалежно від складності операції, для пацієнта все відбувається безболісно.
У складних випадках стоматологу потрібно додатково оголити корінь зуба. Для цього робиться невеликий розріз ясен і відсепаровується тонкий шар окістя. Після видалення всіх кісткових залишків і верхівки зуба лунку ретельно промивають розчинами з антисептиком. Потім у порожнину, що утворилася після резекції верхівки кореня та видалення зуба, вкладають сучасні ліки для якнайшвидшого заживлення. М’які тканини ушиваються.
Часто в кінці операції здійснюється контрольне рентгенологічне обстеження, щоб переконатися в повному видаленні всіх відламків і верхівки кореня. До того ж лікарем контролюється, чи не пошкоджена пластинка між ротовою порожниною та гайморовою пазухою.
Під час операції стоматолог може використовувати сучасні ультразвукові апарати. З їх допомогою досягається ідеальне очищення усіх поверхонь і видалення найменших твердих часточок. Прикладами новітніх стоматологічних інструментів є ультразвуковий скальпель або п’єзотом, а також лазер.
Важливі аспекти післяопераційного періоду після видалення коренів
Чим більш травматична та складна операція резекції кореня зуба, тим сильніше пацієнта можуть турбувати біль і дискомфорт в післяопераційному періоді. Необхідно більше часу для загоєння ран і повного відновлення. Але якщо виконувати рекомендації стоматолога, цей період минає безболісно та швидко.
Для зменшення неприємних відчуттів пацієнту призначають знеболювальні засоби, протинабрякові й антибіотики та інші препарати. Крім того, може знадобитися полоскання з антисептичними розчинами. Але це важливо робити тільки в тому разі, коли радить лікар.
Основні рекомендації після операції видалення чи резекції кореня:
- Перші години варто виключити їжу та воду, не полоскати рот ніякими засобами.
- Кілька днів стежити за температурою їжі та напоїв, вона має бути теплою.
- Утримуватися протягом 10-14 днів від фізичних навантажень і тренувань.
- Не відвідувати басейн, сауну, відмовитися від прийому гарячих ванн.
- Приймати призначені ліки.
- У разі виникнення неприємних відчуттів, болю або кровотечі звернутись одразу до лікаря.
Переваги видалення коренів зуба в клініці «Євродентал» на Оболоні
Прийом стоматолога відбувається в клініці «Євродентал» в Києві біля станції метро Мінська. В нашому стоматологічному центрі використовуються сучасні підходи до діагностики та лікування захворювань зубів. Ми слідкуємо за світовими досягненнями в сфері стоматології, залучаємо кращих фахівців і новітнє обладнання. Записатися на консультацію до стоматолога можна за телефоном або залишивши заявку на сайті. Якісно проведене лікування допоможе зекономити ваш час, кошти, а головне – зберегти здоров’я зубів.