Лікування кандидозу
Кандидоз ротової порожнини – це грибкове захворювання, що характеризується появою на слизовій оболонці порожнини рота плями або бляшки білого кольору, які незначно виступають над рівнем слизової оболонки.
Симптоми кандидозу ротової порожнини.
- наявність білих або кремових плям та бляшок, які легко відокремлюються;
- відчуття печіння в ротовій порожнині;
- сухість в роті.
Тому, що кандидоз можна сплутати з безліччю інших захворювань, а так само кандидоз може бути провокуючим фактором для виникнення інших захворювань ротової порожнини, дуже важливо якнайшвидше звернутися до стоматолога-породонтолога.
Діагностика кандидозу ротової порожнини
Для встановлення діагнозу ступеня тяжкості хвороби необхідні додаткові методи діагностики:
- мікроскопічне дослідження мазка із зони ураження;
- біопсія;
- гістологічне дослідження.
Команда стоматологів клініки Eurodental – це високопрофесійні спеціалісти, які мають міжнародну освіту, багаторічний досвід та працюють за найкращими європейськими протоколами.
Зробіть перший крок до здоров’я своїх зубів – запишіться на безкоштовну консультацію


Ми надаємо гарантії на всі послуги, а на імпланти, вініри та коронки до 10 років.
Ось кілька важливих факторів:
через незручне розташування вісімок у роті, а саме дуже часто їх складно чистити, тому там часто розвивається карієс;
Це перед встановленням брекетів та елайнерів видалення зубів мудрості необхідно для того, щоб зуби мудрості не зміщували зубний ряд і процес лікування пройшов успішно.
Перед встановленням брекетів обов’язково необхідно:
– відвідати стоматолога-терапевта, щоб полікувати карієс;
– відвідати пародонтолога для діагностики захворювань ясен і, якщо є такі, пролікувати їх.
Також необхідно пройти чищення зубів за допомогою Air Flow.
У клініці Eurodental є лікарі з усіх спеціалізацій. І кожного пацієнта перед встановленням брекетів, є можливість пройти обстеження, виявити та пролікувати всі свої зубні проблеми, в одному місці, згідно з детальним планом лікування, який люб’язно складуть наші лікарі.
У клініці Eurodental є такі види брекетів:
– Металеві брекети;
– Керамічні брекети;
– Сапфірові брекети;
– Лінгвальні брекети;
– Самолігуючі брекети;
– Брекети з багатопетлевою дугою.
У клініці Eurodental можна встановити всі види брекетів, починаючи від звичайних металокерамічних до брекетів з багатопетлевою дугою.
Брекети з багатопетлевою дугою допомагають впоратися з найтяжчими випадками неправильного прикусу та уникнути оперативного втручання.
Також у нашій клініці вам можуть запропонувати лікування неправильного прикусу елайнерами.
Стоматолог займається не тільки лікуванням зубів, а й будь-якими проблемами з ротовою порожниною. Тому при виникненні кандидозу слизової губ, щік, язика, піднебіння чи язичка варто обов’язково звертатися за консультацією до стоматолога.
Захворювання пов’язане з надмірним розмноженням мікроорганізмів роду Кандида. Ці грибки вважаються сапрофітами, тобто є практично у всіх здорових людей і ніяк себе не проявляють. І тільки в ослаблених людей кандидоз активується й може довго дошкуляти неприємними симптомами.
Які причини провокують розвиток кандидозу ротової порожнини
Отже кандидоз – маркер зниженого імунітету. Завдання лікаря – знайти причину цього пригнічення. Здебільшого при виявленні кандидозу потрібно виключити такі захворювання:
- ВІЛ-інфекція, гепатит, цукровий діабет, туберкульоз, онкологія.
- Лікування імуносупресорами, кортикостероїдами, наркотичними засобами, контрацептивами, гормонами, деякими антибіотиками, протитуберкульозними препаратами.
- Полівітамінна недостатність, виснаженість, стан після тяжкого захворювання, хронічний стрес.
- Гормональні зміни в організмі: підлітковий вік, вагітність, період менопаузи.
- Професійні шкідливості, паління, хронічні отруєння, променева терапія.
Крім причин загального характеру, в розвитку кандидозу слизових рота відіграють роль такі місцеві чинники:
- Поганий догляд за ротовою порожниною. Щітка для чищення зубів не має бути надто жорсткою, її варто оновлювати, вранці та ввечері корисно чистити не тільки зуби, а й язик.
- Часте травмування слизових оболонок – неякісні знімні протези часто подразнюють м’які тканини та можуть сприяти появі або загостренню кандидозу.
- Неналежний догляд за знімними протезами, коли людина їх не миє й не обробляє щодня, як це рекомендують стоматологи.
Певне значення мають щоденні харчові звички людини, наприклад, надмірне вживання цукру, молочних продуктів, хлібобулочних виробів, пива. Всі ці продукти провокують розмноження грибків у будь-якому місці організму, не тільки в роті.
З огляду на закономірності розвитку кандидозу можна виділити такі групи ризику:
- немовляти, зокрема недоношені та з родовою травмою;
- діти грудного віку;
- вагітні жінки;
- літні особи, особливо з хронічними хворобами та зубними протезами.
Характерні прояви кандидозу
За характером протікання кандидоз буває гострим і хронічним. Якщо причина імуносупресії вчасно не виявлена та не усунена, найімовірніше, грибкове запалення перейде в хронічну форму. Таке захворювання зазвичай погано піддається лікуванню та після періоду ремісії знову турбує пацієнтів.
Серед скарг пацієнтів з кандидозом переважають такі:
- Відчуття печії, свербіж, сухість слизових оболонок.
- У кутах губ можливо формування болючих тріщин.
- Складності з ковтанням.
- Несвіжий запах з ротової порожнини.
- Зміна або втрата смакових відчуттів.
- Неприємні чи болісні відчуття при вживанні гострих, гарячих, кислих, солоних, холодних страв.
- Відмова від їжі чи вередування, якщо пацієнт – маленька дитина.
І все ж головною ознакою кандидозу є білуватий, сірий або жовтий наліт на поверхні слизових оболонок. Він нагадує творожисті утворення й без зусилля знімається зі слизової. При цьому оголюється гіперемована слизова, іноді з ознаками атрофії. Наліт є на язику, на внутрішній поверхні щік, на м’якому та твердому піднебінні, мигдаликах. Якщо пропальпувати лімфатичні вузли під щелепою, вони зазвичай збільшені.
При гострому перебігу кандидозу можливі лихоманка, слабкість, відсутність апетиту, головний біль та інші загальні ознаки інфекційного запалення.
Як потрібно діагностувати кандидоз в стоматології?
Кандидоз – системне захворювання. Крім проявів в ротовій порожнині, пацієнти часто мають скарги з боку статевої системи, ЛОР органів, проблеми з травленням. Тому при діагностуванні та лікуванні кандидозу лікар ретельно розпитує пацієнта про самопочуття. В разі потреби він направляє на консультацію до суміжних спеціалістів: гастроентерологів, ендокринологів, гінекологів.
Кандидоз у сучасній стоматології потребує підтвердження, незважаючи на типову зрозумілу клінічну картину. Крім нальоту, лікар спостерігає витонченість і почервоніння слизової оболонки, місцями поверхневі дефекти й кровоточивість при доторканні шпателем.
Верифікацією діагнозу служить виділення в посіві мікробів роду Кандида. Зразки тканин беруть не тільки зі слизових оболонок, а й з ортопедичних конструкцій чи протезів.
Підкреслимо ще раз: доки не знайдена причина пригнічення імунітету, лікування може приносити лише тимчасовий ефект, який швидко минає. Тому важливо лікувати весь організм, а не лише ротову порожнину. В незрозумілих випадках потрібно зробити тестування на ВІЛ-інфекцію та туберкульоз.
Методи ефективного лікування кандидозу в стоматології «Євродентал» на Оболоні
Лікування кандидозу включає різні підходи, але розпочинаються завжди з простих рекомендацій:
- Нормалізація режиму харчування, відмова від паління та інших шкідливих звичок.
- Лікування основного захворювання, що призвело до ослаблення імунної системи.
Місцеве лікування стоматологом кандидозу ротової порожнини
Під час консультації лікар допомагає пацієнту впоратися з кандидозом такими способами:
- Проводить місцеві процедури для відновлення нормальної мікрофлори в роті: призначає полоскання, зрошення слизових оболонок протигрибковими та антисептичними препаратами.
- Обов’язково усуває всі проблеми із зубними та ортопедичними конструкціями.
- Навчає пацієнтів основам правильного догляду за зубами та м’якими тканинами в роті.
- Надає рекомендації щодо харчування.
- Для лікування кандидозу може застосовувати фізіотерапевтичні методи впливу.
Посилити місцевий імунітет допоможуть лізоцим, гіалуронова кислота та достатня кількість питної води.
Медикаментозне лікування кандидозу в стоматології
Обирати препарати повинен лише спеціаліст. Самолікування тільки затягує процес одужання та викликає звикання мікроорганізмів до препаратів. Стоматолог для лікування кандидозу призначає:
- Протигрибкові препарати для внутрішнього застосування. При неускладненому кандидозі зазвичай вистачає 10-14 днів прийому призначених ліків.
- Якщо кандидоз був спричинений прийомом будь-яких препаратів, їх треба замінити або знизити дозування. Це роблять лікарі інших спеціалізацій, які займаються терапією основного захворювання пацієнта.
- У випадках генералізованої грибкової інфекції, що буває досить рідко, можливо парентеральне введення протигрибкових препаратів. Це зупинить розповсюдження патологічного процесу та допоможе вилікувати кандидоз внутрішніх органів.
- Якщо спостерігаються симптоми з боку травної системи, доцільно додати пробіотики, щоб краще відновити мікробний баланс в організмі.
- Корисними будуть вітамінні препарати та комплекс мікроелементів.
Препарати з протигрибковою дією можуть бути шкідливими для печінки та нирок, якщо їх приймати не за рецептом.
Професійна консультація лікаря з лікування кандидозу
Навіть після закінчення лікування кандидозу та одужання пацієнт повинен дотримуватись певних рекомендацій стоматолога. Насамперед потрібно якісно доглядати за ртом. Необхідне полоскання ротової порожнини після кожного прийому їжі. Полоскати можна готовими аптечними розчинами, чистою водою, трав’яними настоями та відварами. Не варто користуватися агресивними ополіскувачами зі спиртом.
Також корисно чистити щілини між зубами стоматологічною ниткою, очищати протези, якщо пацієнт їх носить і регулярно змінювати щітку на нову.
Для професійного догляду потрібно записатися на прийом до стоматолога.
Яке харчування підійде для хворих на кандидоз?
Важливо правильно харчуватися впродовж лікування та після нього.
- Замість простих вуглеводів треба більше з’їдати свіжих овочів і фруктів.
- Регулярно отримувати необхідну кількість білків з м’ясом, яйцями та рибою.
- Випивати достатню кількість рідини.
- Їсти страви переважно в теплому вигляді.
- Не зловживати копченими, смаженими, гострими стравами та фастфудом.
Отримати професійні послуги з лікування кандидозу за доступною ціною ви можете в клініці “Євродентал” біля станції метро Мінська. Під наглядом досвідчених лікарів процес лікування відбудеться швидко та якісно.