Як лікують карієс?

Карієс – дуже хитре захворювання. Починаючись з невеликої цятки, вона здатна дуже швидко вразити весь зуб без надії на його відновлення.
Звичайно, простіше запобігти хворобі, але це не завжди вдається і вина тут не тільки в неправильному догляді за ротовою порожниною. Навіть у запеклих чистюль, які дотримуються всіх рекомендацій стоматологів, ця патологія не рідкість.
Що робити, якщо виявили невелике потемніння на емалі і як лікувати карієс пропонує сучасна стоматологія, чи можна уникнути хворобливих відчуттів – про це і не тільки в нашій статті.
Причини виникнення карієсу
Руйнування емалі та дентину хвороботворними бактеріями відбувається в результаті спадкових патологій, захворювань шлунково-кишкового тракту, як реакція на прийом деяких медпрепаратів.
Сприяти агресивній поведінці хвороботворних бактерій буде неправильно проведене лікування зубів, погано підібраний раціон харчування (особливо відсутність свіжих овочів та фруктів). Не останню роль відіграє якість питної води, слабкий імунітет, неправильно сформована щелепа.
Як розпізнати карієс?
Оскільки підступна хвороба не завжди супроводжується болем, розпізнати карієс на ранніх стадіях вдається не відразу. Тому фахівці і наполягають на регулярному відвідуванні дантиста з метою санації порожнини рота.
Достеменно сказати, що карієс вже визначив собі жертву, можна, якщо провести кабінетну діагностику. Сучасній стоматології відомі три методи:
- рентгенографія. Дозволяє побачити порушення не тільки в зубі, а й у прилеглих тканинах;
- вітальне фарбування (на зуб наносять спеціальний барвник. Під його дією не зворушені бактеріями частини вбирають колір, а уражені залишаються без змін);
- дослідження за допомогою ультрафіолету (здорова емаль світиться під ультрафіолетовими променями, а уражені ділянки немає).
Хворобу можна визначити і на око: на поверхні з’являються плями, білі, сірого або коричневого кольору. Наявність навіть точкового отвору – це вже прогресуючий карієс.
У дорослих захворювання носить хронічну форму, поширюючись не поспішаючи (від кількох місяців до кількох років) і не викликає на ранніх стадіях гострих хворобливих відчуттів.
Види карієсу
Захворювання відбувається кілька стадій від поверхневого ураження зубів до глибоких порушень.
Поверхневий варіант передбачає появу шорсткості на зубній емалі. Це початкова стадія хвороби. Її супроводжують такі симптоми: неприємні відчуття від солодкого, холодного чи гарячого.
Серединний вигляд характеризується наявністю потемніння на емалі або порожнини (вона виглядатиме темною). Бактерії, розправившись із поверхнею зуба, перебралися до дентину (внутрішня зубна оболонка). Тут непрохані гості поводяться нахабно, прагнучи завдати якнайбільше шкоди. Серед симптомів: хвороблива реакція на холодну та гарячу їжу, солодке. На відміну від подібних симптомів у початковому періоді, біль відчувається сильніше. Якщо карієс цього виду набув хронічної форми, вище описані реакції не діятимуть.
Глибока стадія торкається тканин, що йдуть за дентином. У цей період біль стає тривалішим і відчувається набагато гостріше, особливо при попаданні в каріозну порожнину залишків їжі. Небезпечний різного роду ускладненнями. У цей період карієс здатний перейти в пульпіт – запалення зубного нерва або періодонтит – запалення навколозубних тканин.
Як лікувати карієс на передніх зубах?
Особливість розвитку захворювання на передніх зубах у тому, що емаль різців дещо тонша, ніж у їхніх побратимів. Тому бактерії швидше з нею розправляються. Тому зволікати з відвідуванням стоматологічної клініки не варто. Адже на початковій стадії впоратися із захворюванням простіше. Після всебічного огляду, переконавшись, що вражений виключно поверхневий шар, лікар:
- зніме пошкоджену частину;
- нанесе на її місце фторосодержащую суміш.
Метод дозволяє повністю відновити зубну емаль. Ось як лікувати карієс на стадії плями радять фахівці клініки Eurodental. Процедура не стомлююча та безболісна.
Якщо захворювання вразило дентин, доведеться змиритися з необхідністю складнішого лікування. Його проводять під місцевою анестезією. Лікар акуратно прибирає уражені тканини, обробляє порожнину антисептиком та встановлює пломбу. Підбирає пломбувальний матеріал за кольором близький до природної емалі пацієнта.
Якщо вражена зовнішня частина різців, і вид зубного ряду не влаштовує пацієнта, можна вдатися до реставрації. Це може бути коронка або вініри.
Як лікувати придесневий карієс?
Особливу увагу вимагає лікування придесневого карієсу. Виявляється захворювання вже на пізніх стадіях і дається взнаки нестерпним болем. Локалізується на шийці зуба, що прилягає до ясна. Розвивається дуже швидко, вражаючи коріння, що нерідко призводить до повної втрати зуба.
Уникнути такого розвитку подій допоможе лише своєчасне звернення до дантиста.
Лікар, залежно від тяжкості недуги, вибере відповідний варіант, як лікувати карієс прикореневий:
- консервативний на початковій стадії (обробка зуба препаратами, які містять фтор);
- при середній та глибокій ураженості, дієвим буде лише встановлення пломби.
Найважче проводити роботи з відновлення зуба, тоді, коли вогнище хвороби локалізується під ясною, оскільки можливе потрапляння у порожнину крові чи вологи у разі порушення цілісності тканини ясна.
Чи можна запобігти карієсу?
У світі приблизно 2% людей не знайомі із цим видом захворювання. Але і ця цифра, що не обнадійує, каже, що перемогти карієс при якісному догляді за зубками можна:
- привчіть себе та близьких раз на півроку неодмінно користуватися послугами стоматолога – проводити профілактичний огляд та професійне чищення зубів;
включайте в раціон харчування продукти, багаті на вміст кальцію і фтору: молоко, сир, горіхи, кунжут; - Використовуйте воду, збагачену фтором.
Багата фітонцидами цибуля теж принесе багато користі. Вживайте більше твердих фруктів та овочів. Вони не тільки наситять організм мікроелементами, а й відмінно знімуть наліт, що утворився.
І, звичайно, не забувайте про гігієну ротової порожнини. Зубні пасти – відмінний помічник у ревіталізації емалі, ополіскувачі допомагають вигнати шкідливі бактерії, а зубна нитка очистити міжзубний простір від залишків їжі.
- Керамічні вініри – гарна посмішка на довгий час 19.05.2023
- Види та стадії карієсу: причини та ефективні способи боротьби 20.02.2025
- Гіперестезія зубів 19.05.2023