Види та стадії карієсу: причини та ефективні способи боротьби

- Причини розвитку карієсу
- Класифікація карієсу
- Види карієсу
- Стадії розвитку карієсу
- Як розпізнати карієс на ранніх стадіях?
- Ефективні способи боротьби з карієсом у клініці "Євродентал"
- Лікування карієсу на стадії плями
- Препарування та пломбування зубів за наявності карієсу
- Ендодонтичне лікування за наявності пульпіту та інших ускладнень карієсу
- Профілактика карієсу
- Чому варто звернутись до клініки Євродентал?
Карієс – одна з найпоширеніших стоматологічних проблем. Все тому, що в порожнині рота ідеальні умови для життя мікроорганізмів: тепло, волого, завжди є залишки їжі. Особливо добре почуваються бактерії під шаром зубного нальоту. А речовини, які вони виділяють у процесі життєдіяльності, поступово розм’якшують емаль і роблять зуб вразливим до проникнення мікробів. Це і є головною причиною, через що з’являється карієс.
Щоб зберегти зуби здоровими та уникнути карієсу, важливо з дитинства прищепити правильні навички гігієни, а також регулярно відвідувати профілактичні огляди у стоматолога. Якщо ж десь намітився карієс, болить зуб або в ньому помітний дефект, потрібно відразу зайнятися його лікуванням.
Причини розвитку карієсу
Серед причин розвитку карієсу найважливіші такі:
- Погана гігієна ротової порожнини. Наявність залишків їжі на зубах, між ними – те, від чого буде розмноження бактерій та розвиток карієсу.
- Надмірне вживання солодкого та кислого. Солодка їжа, газовані напої з цукром, багата на вуглеводи їжа (хліб, макарони, здоба) збільшують відкладення нальоту на зубах. Кисле – сприяє руйнуванню емалі.
- Нестача мінералів та вітамінів у раціоні. Емаль здатна захищати зуб від проникнення бактерій тільки тоді, коли людина споживає досить мікроелементів: кальцію, фосфору, фтору. На міцність емалі впливають вітаміни D, C, рівень гормонів.
- Генетична схильність. Особливо ретельно потрібно стежити за зубами тим, у кого у сім’ї поширений карієс.
- Зміна складу слини. Вона має бактерицидні властивості, очищає зуби та захищає від впливу зовнішніх факторів. Однак за деяких захворювань шлунково-кишкового тракту, генетичних аномалій захисні властивості слини зменшуються, що негативно позначається на стані зубів.
- Носіння ортодонтичних та ортопедичних конструкцій на зубах.
Класифікація карієсу
Карієс буває:
- первинний – ураження здорового зуба;
- вторинний – руйнація карієсом пролікованого зуба, що відбувається під пломбою чи під коронкою.
Також розрізняють карієс:
- молочних зубів;
- постійних.
Види карієсу
Залежно від того, яка частина зуба уражена, стоматологи розрізняють такі види карієсу:
- Фісурний карієс – вражає природні заглиблення на жувальних поверхнях зубів.
- Пришийковий карієс – розвивається біля ясен, часто зустрічається у людей із чутливими зубами.
- Міжзубний карієс – виникає в місцях, де 2 сусідні зуби стикаються. Сюди складно дістатися зубною щіткою та якісно вичистити залишки їжі. Контактний карієс часто проходить приховано і призводить до утворення великих порожнин в обох зубах.
- Карієс кореня – вражає кореневу частину зуба під яснами, його може діагностувати лише стоматолог.
Стадії розвитку карієсу
Раз розпочавшись, карієс прогресуватиме, пошкоджуючи зуб дедалі глибше і руйнуючи все більше тканин. Розвиток карієсу за стадіями:
- Стадія плями – поява білих чи темних плям, що свідчить про початок ушкодження емалі. Єдина оборотна стадія карієсу, коли пацієнту можна провести консервативне лікування, зміцнити емаль та уникнути препарування зуба (свердління).
- Поверхневий карієс – руйнування емалі без залучення дентину. Змінюється колір емалі, гладка в нормі поверхня зуба стає шорсткою. Пацієнта може турбувати чутливість зубів, або ж симптоми відсутні.
- Середній карієс – ураження дентину, тобто основної речовини стінки зуба. До чутливості можуть додатись больові відчуття з боку зуба.
- Глибокий карієс – значне руйнування зуба із високим ризиком ускладнень. Коли дентин уражений на всю глибину, інфекція може поширитись на нерви, судини усередині зуба. У цьому випадку до глибокого карієсу приєднується пульпіт. Пацієнт зрозуміє це по появі різкого болю, іноді пульсуючого характеру, порушенню самопочуття. Крім пульпіту можливе залучення тканин навколо кореня зуба, окістя, кістки щелепи. Все це – серйозні ускладнення, які загрожують втратою зуба, послаблюють організм.
Як розпізнати карієс на ранніх стадіях?
Симптоми карієсу:
- Візуальні зміни – плями, крапки на емалі. Не завжди людина їх помічає, тому що фісурний чи міжзубний карієс може виявити лише стоматолог. Для цього потрібен прицільний огляд ротової порожнини з інструментами, КТ.
- Нерівності, шорсткості, втрата блиску емалі. Вони свідчать про зміну властивостей емалі.
- Застрягання нитки між зубами, її розволокнення, розриви. Можливо, нитка чіпляється за гострі краї невеликого дефекту на зубі. Краще одразу перевірити це у стоматолога.
- Підвищена чутливість зубів. Людину турбують неприємні відчуття під час прийому їжі, особливо солодкого, кислого, холодного, гарячого. Цей симптом зустрічається не тільки за наявності карієсу, краще відвідати стоматолога. Лікар виявить причину підвищеної чутливості, призначить лікування чи скоригує догляд за зубами.
- Смужка на зубах поблизу з яснами. Швидше за все, це наліт. І чим довше він знаходиться на зубах, тим вірогідніше, що емаль, а може, і дентин тут уже зруйновані.
- Больові відчуття. Вони більш характерні для середнього чи глибокого карієсу. Біль може відчуватися під час постукування по зубу, під час відкушування твердої їжі або стискання зубів. Біль – вірна ознака того, що в організмі йде патологічний процес.
Найправильніша тактика – не чекати появи явних ознак карієсу, а проводити регулярні огляди у стоматолога. Це найкращий спосіб виявити карієс вчасно. Лікар помітить ранні симптоми карієсу, виявить його там, де ви не можете перевірити (між зубами, під яснами, на язичному боці зуба).
Ефективні способи боротьби з карієсом у клініці “Євродентал”
На кожному етапі карієсу ефективні різні методи лікування. Пройти професійну діагностику та лікування на будь-якому етапі та за будь-якого виду карієсу можна в клініці “Євродентал”. Наші стоматологи застосовують найсучасніші, ефективні, безпечні та безболісні способи лікування. Вони допоможуть зупинити каріозний процес, відновити форму та функцію зубів.
Лікування карієсу на стадії плями
Ремінералізація та фторування допомагають зміцнити емаль на ранніх стадіях, зупинити карієс на етапі білої плями. Методика ICON – один із найкращих способів, як позбутися карієсу на початковій стадії. Лікар ізолює зуб коффердамом, знезаражує його, ретельно просушує та наносить на зуби лікувальний гель, багатий на кальцій, фосфор, фтор.
Препарування та пломбування зубів за наявності карієсу
Пломбування зубів – класичне лікування поверхневого, середнього та глибокого карієсу, доки не порушена пульпа. Етапи лікування:
- Препарування. Лікар знімає бормашиною тонкий шар інфікованих твердих тканин навколо карієсу. Це важлива частина лікування зуба та профілактика вторинного карієсу.
- Очищення. Порожнину промивають антисептиками та просушують.
- Пломбування. Сформовану порожнину закривають сучасними пломбувальними матеріалами. Вони швидко застигають під час дії ультрафіолетових променів.
- Відновлення форми зуба. Пломбу шліфують, знімають виступаючі, гострі краї, частини, що заважають. Для цього лікар кладе пацієнту між контактними зубами артикуляційний папір. Декілька жувальних рухів – і лікар зрозуміє, що заважає нормальному прикусу. Якщо за глибокого карієсу пломба займає більшу частину зуба, зверху її закривають коронкою.
Ендодонтичне лікування за наявності пульпіту та інших ускладнень карієсу
Лікування глибокого карієсу більш складне, довге, потребує використання сучасних технологій. Якщо пошкоджено пульпу, пацієнту проводять ендодонтичне лікування. До завдань лікаря додається депульпування, прочищення кореневих каналів, їх пломбування. Для покращення якості діагностики та лікування ускладненого карієсу у клініці “Євродентал” застосовується стоматологічний мікроскоп.
Профілактика карієсу
Щоб уберегти зуби від руйнівної дії карієсу, займайтеся профілактикою:
- Правильна гігієна ротової порожнини включає щоденне чищення зубів не менше 2 разів на день по 2 хвилини. Приділяйте увагу очищенню всіх поверхонь зубів – язичної, щічної, жувальної. Користуйтеся зубною ниткою, йоржиком, іригатором, щоб очистити важкодоступні місця.
- Раціональне харчування – додайте в раціон більше свіжих овочів та фруктів, молочних продуктів. Так ви отримаєте достатньо кальцію та вітамінів, а зуби будуть природним шляхом очищатися від нальоту. Обмежте надходження цукру.
- Регулярні візити до стоматолога (не менше 2 разів на рік). Це єдиний спосіб виявлення початкових ознак карієсу. Чим раніше вдасться виявити карієс, тим ефективніше, швидше, дешевше буде лікування. Не забувайте, на стадії плями за наявності карієсу навіть не потрібно свердлити зуби.
- Професійне чищення зубів. Воно допомагає якісно, без болю та пошкодження емалі боротися з нальотом та зубним каменем. Полірування запобігає налипанню нового нальоту, а значить, за зубами буде легше доглядати. Чищення у стоматолога потрібно робити кожні півроку, за показаннями – частіше.
- Герметизація фісур. Процедура запобігає розвитку фісурного карієсу, її часто рекомендують дітям. Молочні зуби мають не таку міцну емаль і швидше ушкоджуються. Карієс молочних зубів може призвести до ураження постійних зубів, які ще не прорізалися.
Чому варто звернутись до клініки Євродентал?
Запрошуємо на консультацію до стоматолога в Києві у клініку “Євродентал” на Оболоні. У нас:
- Досвідчені стоматологи та сучасне обладнання.
- Індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
- Безболісні та ефективні методики лікування.
- Зручне розташування клініки – можна доїхати на метро до станції Мінська.
- Доступні ціни.
Рекомендуємо стежити за здоров’ям зубів та не відкладати візит до стоматолога. Так ви зможете максимально скоротити час та гроші, витрачені на лікування карієсу. Для запису на консультацію заповніть форму на нашому сайті або зателефонуйте.
- Види зубних імплантів: які імпланти краще вибрати? 02.04.2025
- Зубні протези на присосках 19.05.2023
- Що лікує гнатолог? 17.01.2025