Що робити після видалення зуба?

- Від чого залежить відновлювальний період після видалення зуба
- Що робити після видалення зуба?
- Перші години після процедури
- Коли можна їсти та пити після видалення зуба?
- Як доглядати за лункою зуба?
- Що не можна робити після видалення зуба?
- Чи можна курити та вживати алкоголь після видалення зуба?
- Фізична активність після видалення зуба
- Коли можна вставляти імплант чи ставити протез?
- Можливі ускладнення і коли звертатися до лікаря
Видалення зуба – вимушена міра у стоматології, яка позбавляє пацієнта від травмованого або сильно зруйнованого карієсом зуба. Далі має йти відновлення зубного ряду. Як це зробити, методом імплантації чи протезування, вам запропонує лікар. Однак ці кроки будуть можливі після повного загоєння тканин у роті.
А поки що завдання №1 – відновлення після операції. У цьому питанні краще слухати свого стоматолога і точно виконувати його рекомендації. У будь-яких непередбачених ситуаціях звертатися до клініки.
Мешканці та гості столиці України можуть звернутися в Києві за кваліфікованою стоматологічною допомогою до клініки «Євродентал». На сайті можна познайомитися з відгуками, як тут видаляють зуб, у прайс-листі – скільки коштує послуга.
Від чого залежить відновлювальний період після видалення зуба
Операція – завжди стрес для організму. Тривалість та складність реабілітаційного періоду залежить від того, як виривають зуб:
- Видаляють молочний чи постійний зуб. Молочні не мають коріння, тому процедура менш травматична.
- Чи є активний запальний процес у зубі, що підлягає екстракції. Якщо так, швидше за все потрібні будуть прийом антибіотиків, контроль за температурою тіла, місцеві антисептики за показаннями.
- Де знаходиться зуб? Найскладніше проходить видалення вісімок (зубів мудрості), тому що вони знаходяться далі, ніж всі зуби. Часто вони ростуть у неправильному напрямку, а коріння глибоко сягає кістки щелепи, можуть контактувати з корінням сусіднього зуба, нервами, судинами.
- В якому стані зуб, чи збережена коронка. Складною буде операція, якщо видаляють зуб, у якого немає стінок, тому що для доступу до коренів і гарного захоплення їх інструментами може знадобитися провести розріз слизової оболонки. Закінчуватись така операція буде накладенням швів.
Як бачите, є багато факторів, які впливають на відновлення. Окрім місцевих факторів, варто враховувати загальні:
- Наявність хронічних хвороб – артеріальна гіпертензія, порушення згортання крові можуть сприяти кровотечі з лунки. За наявності цукрового діабету, анемії, виснаженні людина може зіткнутися з тим, що після видалення зуба довго не заростає лунка, що робити при цьому – підкаже лікар.
- Вік – що старша людина, то повільніше відбувається регенерація тканин.
- Шкідливі звички – куріння, регулярне вживання алкоголю уповільнюють відновлення.
- Харчові звички – за повноцінного та різноманітного харчування організм насичений усіма необхідними вітамінами, мінералами, процес загоєння проходить краще.
Що робити після видалення зуба?
Лікар враховує всі ці фактори та рекомендує кожному пацієнту індивідуально, що потрібно робити після видалення зуба. Стоматолог дає рекомендації щодо догляду за порожниною рота, харчування, режиму, виписує ліки, якщо потрібно (вказує назву, дозування, кратність прийому). Якщо операція була складною або пацієнту потрібно буде зняти шви, лікар призначає день для наступного візиту і контрольного огляду.
Розглянемо загальні положення, що робити після того, як зуб вирвали.
Перші години після процедури
Притискайте між зубами тампон, який лікар залишив після видалення зуба. Його тримають у роті близько 20 хвилин. Цього достатньо для зупинки кровотечі та формування ніжного кров’яного згустку у лунці.
Все, що може пошкодити, змістити згусток, – під забороною:
- Виключіть їжу на 2-3 години, прийом напоїв, полоскання.
- Не спльовуйте кров.
- Уникайте зайвих контактів із лункою язиком, щіткою, їжте на інший бік, де не видаляли зуби.
Також слід уникати нагріву всього організму та зони, де було видалено зуб. Тому виключіть:
- прогрівання обличчя;
- відвідування соляріїв, лазень, пляжів;
- активні тренування у спортзалі.
Після видалення зуба корисно прикладати холод. Охолодження сприяє звуженню судин, зменшенню набряку, болю. Однак довго тримати холод також не варто. Ця міра ефективна у перші 1-2 години після видалення зуба. Довше 5 хвилин поспіль тримати холод у щоки не можна, бажано зробити перерву на 5 хвилин, потім продовжити, так до 3-4 разів. Більш тривале охолодження може призвести до запалення та інших ускладнень.
Коли можна їсти та пити після видалення зуба?
Їсти та пити можна не раніше, ніж через 2 години після видалення зуба. Якщо було видалення вісімок, краще утримуватись від їжі довше – до 3-4 годин. Коли починаєте їсти, віддавайте перевагу м’якій або рідкій їжі в теплому вигляді. Від гарячих, гострих, пряних страв, твердих продуктів краще на декілька днів відмовитись.
Як доглядати за лункою зуба?
Важливо не травмувати лунку в перші дні після операції з видалення зуба. За гігієною зубів слід стежити, оскільки скупчення нальоту може підвищити ризик запальних ускладнень. Однак є особливості догляду за ротовою порожниною після видалення зуба:
- Чищення зубів скасовувати не варто, але краще взяти щітку з м’якою щетиною. Область лунки потрібно оминати.
- Під час змивання пасти акуратно набрати воду, потримати та вилити, без полоскань. Можна чистити зуби перші декілька днів без пасти.
- Іригатором не варто користуватися, так як струменем води можна вимити згусток з лунки.
- Ополіскувачем можна користуватися після їжі, але не в день операції, при цьому виключити активне полоскання.
Що не можна робити після видалення зуба?
Потрібно створити оптимальні умови для загоєння тканин. Тому до 2 тижнів після видалення зуба потрібно дотримуватися щадного режиму в харчуванні, виключити великі фізичні навантаження, масажі, водні та апаратні процедури. Перші дні краще не спати на тій стороні, де вирвали зуб, оскільки це може сприяти набряку тканин.
Чи можна курити та вживати алкоголь після видалення зуба?
Тютюн та алкоголь гальмують процеси загоєння. Алкоголь може спровокувати розширення судин, кровотечу. Паління має подразливу, тобто негативну дію на тканини ротової порожнини, включаючи лунку. Лікар радить відмовитися від паління, якщо це можливо, якщо ні – зменшити кількість сигарет.
Фізична активність після видалення зуба
Спортом можна займатися через 2-3 тижні. Якщо було видалено молочний зуб, обмежити фізичну активність дитини варто хоча б на 2-3 дні. Роботою, навчанням, звичними справами можна займатися наступного дня після операції.
Коли можна вставляти імплант чи ставити протез?
Лікар ще на консультації продумує план відновлення зубів. Якщо це можливо, стоматолог запропонує та проведе одномоментну імплантацію, тобто того ж дня, коли видаляють зуб, одразу встановлюють імплант. Якщо є ризик відторгнення імпланту, краще відновлювати зуби після регенерації тканин. Кістка відновлюється за 4-6 місяців. Тому імплантацію робитимуть пацієнту не раніше цього терміну.
Це не означає, що півроку ви повинні ходити з “діркою” між зубами. Є тимчасові конструкції, які дозволяють одразу відновити естетику зубного ряду. Щоправда, навантаження такий тимчасовий зуб нести не буде.
Можливі ускладнення і коли звертатися до лікаря
Нормальною реакцією організму на видалення зуба вважається:
- Підвищення температури не більше 38 градусів та до 3 днів.
- Набряк ясен, щоки у зоні операції.
- Обмежене відкриття рота, особливо після видалення зуба мудрості.
- Болючість тканин ротової порожнини, де було видалено зуб. З цією проблемою допомагають впоратися знеболювальні препарати, які призначає лікар.
- Невелика кровоточивість тканин лунки 2-3 дні.
У яких випадках варто звернутися до стоматолога:
- Біль наростає, погано знімається прийомом препаратів, набуває смикаючого, стріляючого характеру. Це може свідчити про альвеоліт або інше ускладнення запального характеру.
- Температура тримається довше 3 днів, особливо якщо вона вища за 38 градусів.
- Збільшення і болючість лімфовузлів під щелепою.
- Кровотеча із лунки не зупиняється після видалення зуба або відновилася за випадкового травмування лунки. Спробуйте притиснути до лунки кульку з вати або марлевий тампон. Його можна змочити у 3% розчині перекису водню. Якщо після цих дій кровотеча не зупинилася, зверніться до лікаря.
Приходьте на консультацію до клініки «Євродентал» у Києві на Оболоні. Наші стоматологи знають, як правильно видаляти зуб, щоб уникнути негативних наслідків та ускладнень. Під час бесіди з лікарем ви зможете детально розпитати, як зараз видаляють зуби, як готуватись до операції та що робити після неї.
Висока кваліфікація лікаря, використання сертифікованого обладнання та дотримання рекомендацій лікаря – головні умови хороших результатів лікування.
Записуйтесь на консультацію на сайті, ставте запитання в чаті, телефонуйте.
- Бюгельний протез 19.05.2023
- Інвізілайн (Invisalign) 20.05.2023
- Зубні протези на присосках 19.05.2023